I helgen har våra tävlande juniorer haft träningsläger på klubben. Vi skulle åkt till Sand men vi fick ändra planerna på grund av pandemin. Dock har vi duktiga juniorer som först blev besvikna men sen anpassade de sig efter förutsättningarna och laddade för fullt för ett hemmaläger!
Vi började fredagen med lunch och fortsatte sen med träning. Alla tränade pitch, chip, putt o långa slag.
På lördag förmiddag började vi med klubbvård och en liten tävling om vem som hade renast klubbor. Sen hade vi teori med temat kost vid tävlingar och spelstrategier. Efter det gick vi ut och tränade bunker, putt och chip. Vi fick lunch och sen spelade vi 18 hål på en mycket fin bana. Greenerna har nog ”aldrig” varit så fina så tidigt på säsongen.
Tidigt på söndag morgonsamlades vi igen, något trötta med vid gott mod, och gick ut och spelade 18 hål i riktigt fint väder!
Under alla tre dagarna så har vi haft den stora förmånen att ha Sofia Ljunqvist, proffs som spelar på LETAs, med oss som coach! Stort tack till Sofia och Rogga för ett mycket lyckat träningsläger!
Hälsar tränarna på Fullerö GK
Meja, Julia, Stella, Lucas, Izabelle, Ella, Sanna, Jonathan, Alexander och Elsa (saknas på bilden)